Rainis
9. janvāris, 2017 pl. 20:39,
Nav komentāru
Mēs dzīvojam īsti tikai tik daudz, cik satiekam ar sevi, darbu un saviem mīļajiem./Rainis/
Rainis, īstajā vārdā Jānis Krišjānis Pliekšāns, bija izcils latviešu rakstnieks. Dzimis 1865. gada 11. septembrī Dunavas pagastā. Rainis bija ne tikai latviešu rakstnieks, bet arī Jaunās strāvas loceklis, Satversmes sapulces loceklis, izglītības ministrs, Nacionālā teātra direktors, "Dienas Lapas" redaktors, tulkotājs, dramaturgs, dzejnieks un politiķis.
Tika izsūtīts uz Vjatkas guberņu Slobodskā, apcietināts, bijis dažādos cietumos un emigrējis uz Šveici, Kastaņolas pilsētu Čerēzio (Lugāno) ezera krastā, kur kopā ar savu sievu Aspaziju pavadīja 15 gadus (1905-1920).
Rainis sāka rakstīt dzejoļus, kamēr viņš mācījies (1880-1884) Rīgas pilsētas ģimnāzijā (tagad Rīgas Valsts 1. ģimnāzija). Rainis ir iztulkojis J. V. Gētes lugu "Fausts", tā iznāca 1897. gadā. Raiņa pirmais dzejoļu krājums "Tālas noskaņas zilā vakarā" iznāca 1903. gadā. Viens no visslavenākajiem un labākajiem Raiņa darbiem ir viņa luga "Uguns un nakts", kas pirmizrādi pieredzējusi 1905. gadā, neilgi pirms revolūcijas. Šveices trimdas laikā Rainis ir sarakstījis ļoti daudz savus vislabākos darbus.
Rainis nomira 1929. gada 12. septembrī Jūrmalā. 1929. gada 15. septembrī tika apbedīts Rīgas jaunajos kapos, kas vēlāk tika nosaukti Raiņa vārdā. Rainim un Aspazijai ir veltīti vairāki muzeji, piemēram, Rainim veltīti muzeji ir Tadenavā, Jasmuižā, Rainim un Aspazijai Kastaņolā, pie Lugāno ezera.
Visu, ko saka prāts, var pārtulkot visās valodās; visu, ko saka jūtas, – nevienā.
/Rainis/